RECENZE: Čáry života - Veronica Roth

18.4.17


Akos a Cyra
Kereseth a Noavek
Thuvhe a Šoteti

osudem předurčení
osudem odsouzení
osudem spojeníInfo o knize:

 • název: Čáry života
 • orig. název: Carve The Mark
 • autor: Veronica Roth
 • žánr: literatura světová, pro děti a mládež, fantasy
 • nakladatelství: CooBoo
 • rok vydání: 01/2017
 • počet stran: 424

Recenze knihy:

     Myslím, že nikomu z vás neunikla lednová novinka od nakladatelství CooBoo. Novinka od autorky světoznámé série Divergence. Možná vám neunikl i "jakýsi" humbuk a spekulace ohledně příběhu. Možná jsem z blogerů poslední, kdo knihu četl až teď. A možná jsem také jediná, která nečetla autorčinu Divergenci. Upřímně? Jsem docela ráda, že jsem ji nečetla, protože jsem k Čarám života přistupovala s chladnou hlavou a bez očekávání a určitých vědomostí o autorčině stylu.

     Asi není ani nutné zabíhat příliš do detailů, protože o této knize slyšel snad každý. Bylo sepsáno již nespočet recenzí. Proto k ději jen okrajově.

     Ocitáme se v Galaxii jejíž hlavní a nejpodstatnější součástí je Proudnice. Hodně to usnadním a přirovnám ji k polární záři - ovšem s energetickými účinky, která celou galaxii obklopuje kolem dokola. Pro všechny je Proudnice něčím výjimečným a je to i tím, že udává "dar proudu" každého jednotlivce, pak jsou tu i tací, kteří mají svůj předurčený osud. Akos i Cyra jsou předurčeni osudem. Je jim určeno, jak zemřou nebo budou žít, jestli zradí...


     Každý pochází z jiného národa. Pochopitelně se tyto rody nenávidí. Máme tu tedy ty "dobré" a ty "špatné". Jak se ale tito dva mladí lidé k sobě vůbec dostanou? Akosův bratr je unesen Šotety a spolu s ním i sám Akos. Poté několik let žije v jich zemi a snaží se přijít na to, jak osvobodit sebe i svého bratra, kterého má ve spárech mladý vládce Šotetů. Ten chce zvrátit svůj osud a to se mu může povést s pomocí "nastupujícího" orákula (vidění budoucnosti), kterým je právě Akosův bratr.

     Naše duo Cyra a Akos. Ona s darem bolesti a on s darem potlačování proudu. Ano, on jediný dokáže utlumit Cyřinu bolest. Na počátku máme ostražitost, pak přátelství a možná se nám rýsuje i zrnko postupné důvěry...možná i něco víc... Podaří se Akosovi zachránit svého bratra? A podaří se Cyře zbavit se svého tyranského bratra, který ji jen využívá? Je možné změnit předurčený osud?

Můj dojem:

     Je velmi těžké tuto knihu popisovat dějově. Tedy pro mě ano, protože děj byl ze začátku hodně matoucí a na můj vkus obsahoval spoustu informací, které jsem jen těžko vstřebávala. Myslím si, že velkou výhodou pro mě bylo to, že jsem nečetla sérii Divergence, takže jsem vlastně ani nevěděla, co očekávat. Tudíž jsem na autorku ani neměla velké nároky. Co vlastně ke knize dodat. Musím se přiznat, že to nebyl ten pravý šálek kávy. Ale knihu jsem chtěla zkusit. Bylo to pro mě něco nového, jiného a rozhodně nelituji přečtení. Přesto, že mi žánrově kniha příliš nesedla a vlastně mi ani moc neučarovala, tak chválím autorku a její fantazii. I propracovanost příběhu byla na výbornou. Vše do sebe krásně zapadalo a i přes počáteční zmatek, jsem vše dobře pochopila. Tím, že je kniha hodně dějově obsáhla se i velmi těžko popisuje děj, proto se tentokrát více zaměřím na pocity.

     Oba hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, dokonce i Cyra a její dar bolesti. Autorka měla vlastně dobře promyšlené všechny postavy, jak hlavní, tak vedlejší. Popis míst, krajiny i kultury byl dostačující a dobře vykreslující.

     Kapitoly jsou vyprávěny buď z pohledu Akose nebo Cyry. Což je fajn, protože oba poznáte z obou úhlů pohledu.

     Obálka knihy, myslím, že není třeba nic dodávat, ta se prostě a jednoznačně vyvedla, až na povrch, který je takový sametový a dost se zapatlává a může se lehce poškrábat. Ale jinak na první dojem prostě pecka!

     Postřehla jsem nějaké diskuze ohledně "rasismu". Víte, kdybych o tom nevěděla, tak mi to vůbec nepřišlo. A i teď, když o těchto diskuzích vím, tak mi to přijde přitažené za vlasy. Jsme přeci ve fantasy světě a vážně mi nepřijde, že by autorka ve své knize mohla někoho pohoršit či diskriminovat.

     I přesto, že už se ke knize asi nikdy nevrátím, protože jednou mi to stačilo, tak ji ráda doporučuji všem fanouškům tohoto žánru. Byla jsem spokojená s celým příběhem. Jen mě to prostě nijak nenaplnilo, jestli chápete.
Hodnocení: 80%
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji:

Anotace knihy:

     Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, v galaxii, v které mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Většina dokáže ze svého daru vytěžit to nejlepší, ale Akos a Cyra jsou kvůli němu zneužíváni. Cyra je sestrou tyrana, jenž vládne celému válečnickému národu, a má dar bolesti, kterou její bratr zneužívá k tyranizování svých nepřátel. Cyra však chce být něčím víc než nástrojem v bratrových rukách. Akos pochází z mírumilovného národa a je nadevše oddaný rodině. Když ho společně s bratrem zatknou vojáci vyslaní Cyrinou rodinou, snaží se jen o jediné – zachránit bratra na úkor vlastního bezpečí. Akos a Cyra stojí před rozhodnutím – pomoci si navzájem a možná přežít, nebo přinést jeden druhému neodvratnou zkázu?

10 komentářů:

 1. Četla jsem je, líbili se mi, ale chybělo tam takové to wow. další díl si určitě ráda přečtu, ale nebude mezi prvními na seznamu. Jinak moc pěkná recenze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, četlo se to dobře, ale žádný poprask to nevyvolalo...

   Vymazat
 2. Míšo, rozhodně nejsi poslední, JÁ jsem poslední, kdo to nečetl :D A člověče, super recenze, ale ani tak to není nic pro mě :)

  OdpovědětVymazat
 3. ja byla spokojena, nebyla to sice pecka, ale i tak me na tom neco bavilo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždyť ano, bavilo, ale tak nějak jsem si to asi představovala jinak :-)

   Vymazat
 4. Knihu jsem zatím nečetla, ale hodně jsem o ní četla. Trochu se toho obávám, jelikož jsem četla Divergenci. Tak uvidíme. :)
  Find joy in the ordinary

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě ji zkus, nic neočekávej a hlavně nesrovnávej. Myslím, že by se ti to mohlo líbit :-)

   Vymazat
 5. Krásná recenze, jako vždy. :-) Ale asi si i tak nechám tuhle knihu ujít ;-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za tvůj komentář :-)

Autorská práva

Vyhrazuji si plné právo na své osobní a soukromé myšlenky, hodnocení a celkový popis knihy. Kopírování vlastního textu je zakázáno. Použité obrázky obálek knih pocházejí buď ze serveru goodreads.com, bux.cz nebo databazeknih.cz. Pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Použité úryvky či citace z knih, jsou vždy označené kurzívou a jsou ohraničeny uvozovkami, nevyhrazuji si na ně tedy žádná práva. Ta, podle zákona, náleží autorům knih.

© Knižní deníček. Úpravu šablony provedla Lucy Lillianne. Titulní obrázek vytvořila Knižní deníček. Optimalizováno pro Firefox.
[