RECENZE: Čtvrtá opice - J.D. Barker

29.1.19

Vraždy podle moudrých opic

Info o knize:

 • název: Čtvrtá opice
 • série: Sam Porter #1
 • autor: J. D. Barker
 • žánr: thrillery, světová literatura, krimi, detektivní
 • nakladatelství: Domino
 • rok vydání: 10/2018
 • počet stran: 447

zdroj: Chrudimka.cz
Už jste si v knihkupectvích všimli opičáka? Ne? No pak to musíte okamžitě napravit! Čtvrtá opice je nový thriller, respektive první díl nové série, která má potenciálu na rozdávání a to nejen díky svému neotřelému modus operandi. 
Nejprve se seznamte se Samem Porterem, detektivem, který už pět let pronásleduje zabijáka, který vraždí s jasným motivem a s celkem unikátním smyslem pro detail. Do příběhu se vrháme hbitě a po hlavě a než se stačíme rozkoukat, sbíráme v příběhu, uši, oči a jazyky. Morbidní? Zvrácené? Ano! Sam pracuje na případu, který se absolutně vymyká všem ostatním. Případ dostal název Opičí vrah. Proč? Protože náš důmyslný zabiják si své oběti vybírá a zabíjí ve “smyslu”, možná i beze smyslu, tří opic, jejichž původ je datován již někdy do 8. století. Zpopularizovány byly až v 17. století díky řežbě, kterou můžete vidět v japonské šintoistické svatyni Nikkó Tóšógú. My je známe hlavně díky malým soškám pro štěstí nebo díky emotikonům při psaní zpráv na sociálních sítí. Víme ovšem co skutečně znamenají? Jedna opička si zakrývá uši, druhá si zakrývá oči a třetí si zakrývá pusu. Neslyším, nevidím, nemluvím? Tak nějak, jen je třeba k tomu ještě dodat: Neslyším zlo, nevidím zlo, nemluvím zlo! Kikazaru, Mizaru, Iwazaru… Víte také, že je i čtvrtá opička? Tak teď už to víte s naprostou jistotou a tato poslední opička, která bývá znázorňována jen zřídka se jmenuje Šizaru a je často znázorňována se skříženýma rukama, zakrývající si břicho či genitálie. Její smysl se nese v duchu – NEČINÍM ZLO!
Asi nebude těžké teď uhodnout, čím jsou tyto opičky pro vraha tak inspirativní. Pro vraha, který je perfekcionista s dokonalým smyslem pro detail. Opičák, si totiž své oběti vybírá velmi důmyslně a pečlivě. Zaměří se na osobu, která nesplňuje kritéria opiček. Ovšem, jemu samotnému nic neudělá, vybere si za oběť osobu jemu blízkou, která s tím vším “zlem” nemá nic společného. Policii nechává dostatek důkazů k objeveným nekalostem a také za sebou nechává spoustu balíčků v bílém papíře svázanými černým provázkem. Je téměř jasné, co balíčky obsahují. Čtvrtou opičku pak nahrazují samotné oběti zbavené jistých částí…
Recenze psána pro portál Chrudimka.cz 
HODNOCENÍ: 95%

Anotace knihy:

Je perfekcionalista, je neuchopitelný, je psychopat. Přezdívá se mu Opičí vrah. Je to zabiják s pokřiveným viděním světa a s absolutní absencí soucitu.
Detektiv Sam Porter ho pronásleduje dlouhých pět let a po celou tu dobu od něj dostává balíčky s děsivým obsahem. Každá doručená zásilka obsahuje část těla zavražděné oběti.
Teď ale došlo k významnému zvratu v pátrání: Porterovi se dostal do ruky vrahův deník. Podaří se mu z šílencových zápisků vydedukovat jeho osobnost? Dokáže rozklíčovat motivy jeho jednání? Pokud uspěje, mohl by dosáhnout něčeho donedávna nepředstavitelného – totiž najít příští Opičákovu oběť dřív, než bude pozdě.

1 komentář:

 1. Páni, to vypadá sakra dobře! :D
  Vím, že ji teď čte moje kolegyně z práce, ale nemá tolik času, takže čte pomalu, ale hned jak to dočte, si ji musím od ní půjčit! :D

  OdpovědětVymazat

Děkuji za tvůj komentář :-)

Autorská práva

Vyhrazuji si plné právo na své osobní a soukromé myšlenky, hodnocení a celkový popis knihy. Kopírování vlastního textu je zakázáno. Použité obrázky obálek knih pocházejí buď ze serveru goodreads.com, bux.cz nebo databazeknih.cz. Pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Použité úryvky či citace z knih, jsou vždy označené kurzívou a jsou ohraničeny uvozovkami, nevyhrazuji si na ně tedy žádná práva. Ta, podle zákona, náleží autorům knih.

© Knižní deníček. Úpravu šablony provedla Lucy Lillianne. Titulní obrázek vytvořila Knižní deníček. Optimalizováno pro Firefox.
[