RECENZE: Dopisy, které nikdo nečetl - Iona Grey

25.8.17
Dávej na sebe pozor.
Kvůli mně.
D x

Info o knize:

 • název: Dopisy, které nikdo nečetl
 • orig. název: Letters to the Lost
 • autor: Iona Grey
 • žánr: literatura světová, historie, pro ženy, válečný román
 • rok vydání: 08/2017
 • nakladatelství: Fragment
 • počet stran: 438

1942

     Stella prožívá okamžiky štěstí. Stojí před oltářem a bere si za muže člověka, o kterém se jí jen snilo. Bude šťastná a vdaná paní Thorneová, bude vikářovo ženou. Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj. Dnešní den je den, na který nikdy nezapomene. Jenže co ví mladičká a nezkušená dívka o štěstí? Ví jen to, že chce být svému muži dobrou ženou, že ho chce udělat šťastným a to i v době, kdy Londýn zažívá těžké časy. Válka. Válka bere, ale také dává. To Stella velmi brzy zjistí.

2011

     Dan Rosinski odesílá poslední dopis, dopis, ve kterém naposledy osloví svoji jedinou pravou lásku. Ženu, do níž se zamiloval ve chvíli, kdy ji poprvé uviděl klečet v troskách rozbořeného kostela. Uběhlo už 68 let od doby, kdy ji viděl naposledy. S těžkým srdcem a roztřesenou rukou starce píše řádky, o kterých si myslí, že jsou jeho poslední a taky, že jsou... Milovaná holčičko,...

Ze zlého snu se člověk obvykle probudí těsně před tím, než se ta hrozná věc skutečně stane. Těsně před tím, než dopadne na zem nebo než ho chytí temná postava, která ho pronásleduje. Ale z téhle noční můry nebylo úniku. Prostě pokračovala dál a dál.

1943; 2011

     Ten starý dům by mohl vyprávět příběhy. Za války skrýval dva zamilované a nešťastné lidi, v současnosti ukrývá dívku, jež prchá před svou minulostí. Starý dům, jež ukrývá tajemství, jež střeží odkaz minulosti velké lásky. Starý dům, který je plný života a přece není, starý dům, který ukrývá starou krabici od bot plnou milostných dopisů...
     Jess, jež v tomto domě hledá úkryt a bezpečí tyto dopisy nalézá a okamžitě podléhá jejich osobitému kouzlu. Odsouzení cizoložnice vystřídá pochopení a soucit. Jess by ráda věděla, kdo je Dan a Stella. Proč jejich láska nemohla být naplněna a proč od jisté chvíle adresát nedostával svoje vytoužené odpovědi. Kde ale hledat klíč k hádance staré skoro sedmdesát let? Kde najít ženu, kterou její milovaný stále hledá a nenachází? Poslední dopis adresovaný slečně Stelle Thorneové leží v jejích rukou a ona na něj odpoví. Přislíbí bývalému americkému letci na sklonku jeho života pomoc v pátraní po jeho lásce. 
   
     Pokud si Jess myslela, že v tom starém domě najde úkryt, tak se pletla. O ten dům má zájem ještě někdo jiný a tak se na scéně objevuje Will, který pracuje ve společnosti, která hledá dědice. Navštíví ten starý dům na Greenfields Lane v domnění, že je opuštěný a najde tam pár vodítek pro pátrání po majitelce. Jenže v posteli s růžovým přehozem nachází dívku, která v horečkách blouzní a volá jedno jediné jméno... Dan.

     Příběh plný lásky, války, neštěstí, utrpení, bídy a ztrát...nikoli ovšem ztrát naděje! Najde Dan na pokraji svých sil svoji ztracenou životní lásku? Dokáže Jess utéct před nebezpečím minulého života a jak do toho všeho zapadne Will. Muž, který má dojem, že Jess musí ochraňovat jako ten nejcennější poklad. Společně spojí síly a vydají se na cestu do minulosti, aby našli dávno ztracenou lásku a možná i...

Jak jiné mohlo všechno být, kdyby to věděla. V moha případech by se rozhodla jinak.
Jenže tedy už je pozdě. Čas na rozhodování se stal minulostí.

Můj dojem:

     Tato nádherná kniha má neskutečné kouzlo a sílu. Nejvíce jsem si užívala pasáže z minulosti. Přítomnost byla také hezká, ale minulost měla svoje zvláštní kouzlo. V době války byla totiž láska, tedy taková láska, která je v tomto příběhu, velmi vzácná. Byla jedinečná, dokonalá ve své zatracené nedokonalosti. 

     Kouzlu této knihy hravě podlehnete hned při čtení prvních stránek. Budete toužit po dalších stránkách a budete chtít vědět, jak to bude pokračovat. Budete si zoufat i doufat. Budete vtaženi do víru celého děje a nebudete se moci odtrhnout, dokud nezjistíte, jak to celé dopadne.

     Kniha má moje velké, obrovské, doporučení. Sice mám maličkou výtku, ale není to výtka, která by snížila celkové hodnocení. Láska Stelly a Dana absolutně převyšovala a zastiňovala linku přítomnosti, která mi v tom celkovém obsahu přišla tak trošku jako násilně vtlačená. Ale to jen malý postřeh. Asi to bylo tím, že jsem prostě více toužila rozuzlovat právě příběh Stelly a Dana a možná mě to ostatní snad ani nezajímalo. Ba ne, samozřejmě, že zajímalo, ale doufám, že chápete jak to myslím. Příběh z války byl prostě mnohem silnější a lákavější. 

     Krása, nádhera, dokonalost! Ukápla mi slza, přiznám se... několik slz. Ale stálo to za to. Málokdy se mi stane, že mám chuť po dočtení příběhu začít číst znovu od začátku. S Dopisy se mi to stalo a já vím, že se ke knize zase velmi brzy vrátím. Tento příběh musíte mít a musíte ho číst, zaslouží si to!
Hodnocení: 98%
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji:

Anotace knihy:

Píše se rok 1943 a v nálety zničeném Londýně se setkávají dva mladí lidé: nešťastně vdaná Stella a pilot amerického letectva Dan. Ve dnech, kdy si nikdo není jistý tím, co bude zítra, se do sebe bezhlavě zamilují. Chvíle, kdy spolu mohou být šťastní, však trvají jen krátce. Dan odchází bojovat, ale slibuje, že se pro Stellu po válce vrátí. O sedmdesát let později vhazuje Dan do schránky poslední dopis. Jeden z mnoha, který Stelle poslal na adresu místa, kde spolu měli po válce začít žít, a na které mu nikdy neodpověděla. Otevírá ho však Jess, mladá dívka, která v opuštěném domě hledá úkryt před svým násilnickým přítelem. Když si přečte Danovy nádherné dopisy, rozhodne se, že se ho pokusí vyhledat a pomůže mu jeho ztracenou lásku najít…

11 komentářů:

 1. Tak jsem přemýšlela, jestli si recenzi přečíst, když nevím, jestli jí budu psát, že jo :-) Ale nakonec mi zvědavost nedala, a přečetla. Skvělá recenze Miško :-) Hrozně se na knížku těším, však jsem jí taky měla vyhlédlou ještě před vydáním :) A musím říct, po dlouhé době se mi nejvíc líbí česká obálka :-) Super, pecka :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Veru a máš pravdu, po dlouhé době je česká obálka hezčí! Těš se na knihu, Veru... Já jsem teď mamce předčítala z konce a zase jsem brečela...

   Vymazat
  2. Jééé, to je hezký ale <3 :-*

   Vymazat
 2. Úžasně napsáno! Až se mi tajil dech! Kniha jde stoprocentně na seznam a doufám, že si ji co nevidět pořídím ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Opět úžasná recenze, Míšo. Kniha vypadá fantasticky, registruji ji poslední dobou, jelikož se o ní dost mluví a musím říct, že mě začíná lákat...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Jani :-). Měla by ses nechat zlákat, stojí za to :-)

   Vymazat
 4. Dávej na sebe pozor. Kvůli mě - tohle mi dlouho bude "strašit v hlavě". Nejvíc! :)

  OdpovědětVymazat
 5. To vypadá na druhou knihu u které budu kdy brečet. Tedy u třetí. První byla Zelená míle, poté Me Before You a nakonec asi bude tahle!! Pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :-). Já jsem si tedy pobrečela a myslím, že tato kniha tě nenechá být chladnou...

   Vymazat

Děkuji za tvůj komentář :-)

Autorská práva

Vyhrazuji si plné právo na své osobní a soukromé myšlenky, hodnocení a celkový popis knihy. Kopírování vlastního textu je zakázáno. Použité obrázky obálek knih pocházejí buď ze serveru goodreads.com, bux.cz nebo databazeknih.cz. Pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Použité úryvky či citace z knih, jsou vždy označené kurzívou a jsou ohraničeny uvozovkami, nevyhrazuji si na ně tedy žádná práva. Ta, podle zákona, náleží autorům knih.

© Knižní deníček. Úpravu šablony provedla Lucy Lillianne. Titulní obrázek vytvořila Knižní deníček. Optimalizováno pro Firefox.
[