RECENZE: Chladný král - M.V Jírová

19.8.23
  • název: Chladný král
  • autor: M. V. Jírová
  • žánr: Literatura česká, Fantasy, Erotika
  • nakladatelství: Nová Forma
  • rok vydání: 2023
  • počet stran: 286

Tak tato kniha byla velkým a příjemným překvapením. 

Temná fantasy romance Chladný král vypráví příběh z budoucnosti, která  je v jádru příběhu spíše krokem zpět do minulosti. Ocitáme se v roce 2190, ve světě sužovaného válkou a jedinou možnou pomocí je pro tento svět pomoc od krále Krenuse. Jeho pomoc s sebou bohužel přináší více zkázy nežli pomoci. A tak se tento svět ocitá spíše zpátky v daleké minulosti, protože s příchodem tohoto krále přichází i dávno zapomenutá pravidla starého světa, včetně nových, temných jako samotné peklo. Krenus má syna Kardese a jak se tak říká, jablko nepadá daleko od stromu. 

Mesilie si je velmi dobře vědoma svého postavení, patří mezi Nižší a je lepší nevyčnívat z davu, být nenápadná a poslušná. Ale uvnitř ní panuje tichý vzdor. Do té doby, než si jejího porušování "pravidel" všimne samotný princ Kardes. A tady nám začíná divoká jízda na horské dráze poslušnosti ze strachu a temné dominantní autority. Každý ví, že kdokoli se znelíbí či neuposlechne byť jen jednoho z nich, slehne se po něm zem. A Mes si je plně vědoma, že balancuje na hraně života a smrti.

Milé dámy, jsem velmi mile překvapena. Pokud správně pochopíte podstatu příběhu, pokud správně rozklíčujete dominanci, submisivitu a samotný strach z následků, pak vám určité drobnosti v opakujících se omluvách nepřijdou až tak moc protivné... (Všimla jsem si, totiž, že právě to čtenářkám většinou dost vadí). Mes byla vnitřně velmi silná, ale své důvody k podrobení měla. STRACH.

Celkové prostředí příběhu i vykreslení postav mi přišlo dobré, já bych možná ocenila více rozvětvenou popisovací část světa a všeho kolem, zkrátka bych si knihu přála víc obsáhlou, protože mě to moc bavilo. A to jako vážně! Příběh se četl svižně a odsýpal. Tučně zvýrazněné části textu mi nijak nevadily, nijak mě to nerušilo. Co se temné stránky příběhu týká, včetně sexuálních scén a jiných zvrhlostí. Wow! Hraničilo to s nechutnou perverzností, v jedné konkrétní věci tedy na sto procent. Chemie fungovala, vzrušení na jedničku s hvězdičkou. Nutno podotknout, že chování Mes bylo pochopitelné i z pohledu její nezkušenosti. V tomto ohledu vlastně nemohu nic vytknout.

V polovině knihy přišel obrovský zlom v odhalení temné stránky příběhu a řeknu vám, v tu chvíli pro mě byla ta jiskřící linka naprosto druhořadá, protože jsem si okamžitě a totálně zamilovala tu fantasy linku. Protože ta byla tedy fenomenální! Opět jen škoda, že toho nebylo víc. Prostě víc toho příběhu a víc tohoto světa a této druhé temné tváře! Od této chvíle bych  těch stránek přečetla klidně další stovky. Tak moc se mi ten zvrat líbil.

Knihu rozhodně doporučuji, na českou autorku klobouček dolů. Má to všechno co bychom od temné, romantické fantasy mohli chtít. Pokud vše správně pochopíte, pak vás nebude nic rušit ani překvapovat. Povedené! A prosím, Míšo, dej nám brzy pokračování!

Je mi ovšem i jasné, že tato kniha nebude sousto pro každého kvůli jisté dávce zvrhlosti a násilí. Je třeba na to myslet, ale přitom i nesoudit. K tomuto žánru to zkrátka patří a já jsem moc ráda, že se našla česká autorka, která se nebojí zajít za jisté hranice i těchto nechutností.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za tvůj komentář :-)

Autorská práva

Vyhrazuji si plné právo na své osobní a soukromé myšlenky, hodnocení a celkový popis knihy. Kopírování vlastního textu je zakázáno. Použité obrázky obálek knih pocházejí buď ze serveru goodreads.com, bux.cz nebo databazeknih.cz. Pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Použité úryvky či citace z knih, jsou vždy označené kurzívou a jsou ohraničeny uvozovkami, nevyhrazuji si na ně tedy žádná práva. Ta, podle zákona, náleží autorům knih.

© Knižní deníček. Úpravu šablony provedla Lucy Lillianne. Titulní obrázek vytvořila Knižní deníček. Optimalizováno pro Firefox.
[