RECENZE: Odplata - Steffen Jacobsen

25.7.17Tivoli - 17. září 
- den, kdy zemřelo 1241 civilistů.
Den, na který Dánsko nikdy nezapomene!

Info o knize:

  • název: Odplata
  • orig. název: Gengældelsen
  • série: Michael Sander a Lene Jensenová (2.)
  • autor: Steffen Jacobsen
  • žánr: literatura světová, detektivky
  • nakladatelství: Kniha Zlín
  • rok vydání: 06/2017
  • počet stran: 417

Recenze knihy:

     Steffen Jacobsen je povoláním ortopedický chirurg, který v roce 2008 debutoval se svým prvním krimi románem Pasažér. Díky jeho spisovatelskému a vypravěčskému umu se nyní autor řadí mezi takové velikány jako je: J. A. Olssen, Stieg Larsson, Henning Mankell a Jo Nesbø. A já s tím musím souhlasit! Pokud autor léčí tak jako píše, tak je rozhodně mistrem svého oboru!

     Odplata je druhým dílem ze série se svéráznou vyšetřovatelkou Lene Jensenovou a soukromým detektivem Michaelem Sanderem. Jejich životy se zkřížily v předchozím díle Trofej, kterou jsem bohužel nečetla a nyní toho hořce lituji.

     Jako v mnoha jiných severských krimi románech, i zde mají hlavní hrdinové svoje neutuchající démony, které je den za dnem sužují a užírají. Lene se nedokáže vyrovnat se smrtí svojí dcery a Michael je poznamenám svojí válečnou minulostí a mnoha mrtvými, které na vlastní oči viděl. V Odplatě párkrát zabrousíme do jejich minulosti a do příběhu z minulého dílu. Kniha se dá číst samostatně, ale abych byla upřímná, tak mi celkem dost vadilo, že mi první díl unikl a tudíž jsem neznala souvislosti vztahu hlavních postav a jejich osobních životů.
Nabíl se chopil detonátoru v kapse bundy, zavřel oči, aby neviděl tváře lidí, a snažil se neslyšet jejich křik. "Alláhu akbar, Bůh je veliký,", zašeptal a stiskl tlačítko nadoraz
     17. září  se pro Dánsko stává tou nejhorší noční můrou. Toho dne vymaže z mapy města Kodaně sebevražedný atentátník, který přišel s jasným úmyslem, nejnavštěvovanější dánský zábavní park - Tivoli. Cestu do parku mu otevírá mladá dívka Ajn, která si myslí, že dělá dobrý skutek pro chudého studenta. Jenže každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán. Ajn se dál věnuje svojí práci v restauraci na okraji parku, ale za pár okamžiků nastane hotové peklo. Ten den zemřelo 1241 nevinných lidí. Největší ztráta v dějinách Dánska. Ajn přežila jen díky tomu, že se nacházela v dostatečné vzdálenosti od místa výbuchu. Měla štěstí? Tak proč tedy záhadně umírá o tři roky později a proč má pocit, že ji někdo sleduje? A proč se neustále obviňuje z nějakého neštěstí  za které by si zasloužila zemřít více než tisíckrát?

      Lene mladou dívku zná, několikrát ji volala na linku života, kde Lene pracovala jako dobrovolnice. Domnívala se, že dívka trpí psychickou poruchou, ale už by ji nikdy nenapadlo, že by spáchala sebevraždu. Ve chvíli, kdy se Dánsko připravuje na sumit zahraničních ministrů a snaží se co nejvíce zabezpečit veškeré objekty Ajn zavolá Lene celá vyděšená. Někdo ji sleduje a zaslouží si smrt, zřejmě totiž provedla něco neodpustitelného. Ale co? Lene vyráží za Ajn, musí si promluvit, jenže než se za ní dostane, tak telefonní linka utichá a Lene už jen slyší skřípání brzd projíždějící soupravy. Něco je hodně špatně a Lene to tuší. Ač se v tom ve skutečnosti nechce moc šťourat, tak se maličkosti samovolně rozběhnout, drobné detaily začnou něco naznačovat a Lene do této záhady spadne rovnou po hlavě. A aby toho nebylo málo, potkává opět Michaela Sandera.

     Skvělý krimi román na aktuální téma, který stojí za to si přečíst. 

Můj dojem:

     Páni, tak tohle byla parádní jízda. Poutavé od samého začátku. Nepředvídatelné a překvapivé. Občas jsem měla dojem, že si hlavní postavy a také některé policejní jednotky dělaly, co chtěly. Což mi přišlo trošku přitažené za vlasy, vzhledem k vážnosti situace, ale zároveň to knize dávalo tu správnou šťávu. Jedno se těm seveřanům musí nechat. Mají koule na to, napsat drsný a realistický příběh a rozhodně je z toho cítit, že se s tím nemazlí a nebojí se.

     Moje první seznámení se Steffenem Jacobsenem a hned ho řadím mezi své oblíbence: Nesbø, Olssen, Larsson, Kepler, Theorin. Jacobsen je skvělý vypravěč, který si pohrává s drobnostmi a celý příběh dokonale vyšperkovává aniž by přicházel o čtenářovu pozornost a ubíral na gradaci. Další díl série se týká aktuální celosvětové problematiky, čímž je terorismus a boj proti němu. Autor skvěle líčí mentalitu a etniku islámských zemí a teroristických organizací. Perfektně zmapoval zeměpisnou i politickou stránku. Neskutečně jsem se podivovala nad vynalézavostí technické stránky věci při plánování útoků a vymýšlení zpracování speciálních vest pro výbušniny. Opravdu klobouk dolů. Nezapomíná ovšem ani na vedlejší linku příběhu a tou jsou vztahy hlavních hrdinů a ostatních vedlejších postav.

    Skvěle propracované a velmi zajímavé. Čtenář bude maximálně spokojen, protože dostane nadupaný příběh plný akce a napětí.

     V nejbližších dnes se chci podívat i na první díl této série. Potřebuji znát pár odpovědí na určité otázky ze života našich hlavních hrdinů a hlavně, Trofej svou anotací opravdu neskutečně láká.

     Odplata je kniha, která sedne každému čtenáři toužícímu po akci a napětí. Nakladatelství Kniha Zlín je zárukou kvalitního čtení, nejednou jsem se o tom přesvědčila a je tomu i tentokrát. Skvělý krimi román, který si zaslouží plný počet hvězd!
Hodnocení: 93%
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji:

Anotace knihy:

Jednoho podzimního odpoledne dojde v největším dánském zábavním parku Tivoli k teroristickému útoku. Sebevražedného atentátníka pustí do parku zadním vchodem nic netušící Ain, dívka pákistánského původu. Při útoku zahyne 1241 lidí, ale atentátník po sobě nezanechá žádné stopy. Nějakou dobu po útoku jsou tajné služby opět v pohotovosti. V Kodani se chystá summit světových diplomatických špiček a teroristé jsou připraveni udeřit znovu. Tou dobou se vyšetřovatelce Lene Jensenová dovolá vyděšená Ain a Lene jen bezmocně poslouchá, jak během hovoru přijde Ain o život. Lene, hluboce deprimovaná smrtí své dospělé dcery Josefine, je přesvědčena o tom, že Aine nespáchala sebevraždu, jak se ostatní policisté domnívají, proto se pustí na vlastní pěst do vyšetřování. Lena však vůbec netuší, že stopy vedou mnohem hlouběji do nitra teroristické organizace, která plánuje zaútočit během kodaňského summitu. Svou neústupností v případu Ain si Lena udělá mnoho nepřátel, a navíc je na ni uvaleno podezření z vraždy. Má jen dvacet čtyři hodin, aby prokázala svou nevinu. Naštěstí se opět setká opět s Michaelem Sanderem, bezpečnostním poradcem, se kterým již v minulosti vyšetřovala případ lovců lidí, a který ji nabídne pomoc. Události v krátké době eskalují a Lena s Michaelem záhy pochopí, že odhalit pravdu bude jedna z nejnebezpečnějších věcí, která je životě čeká. Odplata je aktuální thriller 21. století – nechybí mu napětí, neotřelá zápletka, nečekané zvraty, ani tolik diskutované téma teroristických útoků. Steffen Jacobsen, v Dánsku po Jussi Adler-Olssenovi druhý nejprodávanější autor, opět v Odplatě dokázal, že patří k velkým vypravěčům, kteří posouvají žánr severské krimi do nové podoby.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za tvůj komentář :-)

Autorská práva

Vyhrazuji si plné právo na své osobní a soukromé myšlenky, hodnocení a celkový popis knihy. Kopírování vlastního textu je zakázáno. Použité obrázky obálek knih pocházejí buď ze serveru goodreads.com, bux.cz nebo databazeknih.cz. Pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Použité úryvky či citace z knih, jsou vždy označené kurzívou a jsou ohraničeny uvozovkami, nevyhrazuji si na ně tedy žádná práva. Ta, podle zákona, náleží autorům knih.

© Knižní deníček. Úpravu šablony provedla Lucy Lillianne. Titulní obrázek vytvořila Knižní deníček. Optimalizováno pro Firefox.
[